Léčba neštovic

Jelikož jsou plané neštovice virovým onemocnění, není možné k jejich léčbě nasadit antibiotika. Pokaždé je však nutné, aby dítě zůstalo doma, nechodilo na přímé sluneční světlo a dodržovalo klid na lůžku, minimálně po dobu jednoho týdne od výsevu prvních neštoviček. Vzhledem k různorodým příznakům i průběhu onemocnění se pak doporučuje reagovat přímo na konkrétní problémy, které se u nemocného projeví.

Na bolesti hlavy a zvýšenou teplotu se doporučuje Paralen s léčivou látkou paracetamol, Ibalgin, jehož základní složkou je ibuprofen, nebo jiné přípravky proti chřipce a horečce (antipyretika). Doplňujeme dostatek tekutin, doporučuje se také podávat vitamíny a léky k posílení imunity; ke snížení teploty dále pomohou studené obklady.

Dle tradičních, dříve používaných způsobů léčby svědivé pupínky dobře zklidní jakýkoliv tekutý pudr na neštovice, který se v současné době vyrábí též se zklidňujícím mentolem působícím chladivě na podrážděnou pokožku. Často je doporučován také gel na neštovice, který má v podstatě stejný efekt jako pudr, jen se lépe vstřebává. Konkrétně lze zmínit třeba Fenistil gel s léčivou látkou dimetindeni maleas nebo ViraSoothe chladící gel, který podporuje přirozený proces hojení.

Podle nejnovějších výzkumů se však doporučuje puchýřky nijak neošetřovat a nechat je při hojení volně dýchat. K tomu můžete dítěti podávat nějaké léky zmírňující svědění (antihistaminika) – například Dithiaden s účinnou látkou bisulepinum.

Zároveň dětem oblékáme bavlněné šaty, které nedráždí pokožku, a nepodáváme jim nic s kyselinou acetylsalicylovou!, již obsahují běžně vyráběné léky jako je Acylpyrin, Aspirin, Anopyrin a jiné, protože mohou hlavně u mladších dětí vyvolat velice nebezpečný Reyův syndrom – potenciálně smrtelné onemocnění, které způsobuje vážné poškození vnitřních orgánů, zvláště mozku a jater.

Jako alternativní možnost léčby jsou pak často užívána homeopatika na neštovice. Vzhledem k většinou bezproblémovému průběhu onemocnění se použitím vhodných homeopatik může docílit jak snížení svědění či jiných příznaků, tak také urychlit hojení puchýřků. Podle stádia nemoci se podávají různé homeopatické léky:

 • aconitum, belladonna, forum phosphoricum - při horečce na samém počátku onemocnění
 • rhus toxicodendron 15 CH – na zklidnění svědivých puchýřků na samém počátku prvního výsevu
 • mezereum 9 CH – pro snadnější a rychlejší průběh nemoci
 • antimonium tartaricum 9 CH – pro rychlejší hojení a lepší vstřebání případných jizviček

Jedná se o výčet pouze těch nejzákladnějších a nejvíce efektivních homeopatik. Existuje totiž množství dalších homeopatických léčiv, která vám pomohou zmírnit či zcela potlačit různé jiné případné potíže při planých neštovicích.

Kdy kontaktovat lékaře?

 • pokud se neštovicemi nakazí dítě mladší 6 měsíců, adolescent, těhotná žena nebo dospělý, případně osoba s oslabenou imunitou
 • pokud horečka přesahuje 39°C nebo teplota neklesá ani po 3-4 dnech
 • pokud je kůže kolem puchýřků zarudlá a velice citlivá (může se jednat o bakteriální infekci)
 • pokud dítě vykazuje známky zasažení nervového systému (zvrací, je zmatené, nereaguje na podněty, má křeče, ztrácí rovnováhu, je nezvykle spavé a podobně)

Ovšem i v případě, že má nákaza planými neštovicemi u vašeho dítěte hladký a nekomplikovaný průběh, je vhodné o jejich výskytu lékaře informovat a postup léčby individuálně konzultovat!

Jizvy po neštovicích

Po planých neštovicích ve většině případů nevznikají žádné jizvy. Výjimkou jsou ovšem situace, kdy si nemocný svědící puchýřky rozškrábne. V takových okamžicích hrozí nejen vznik nevzhledné jizvičky na postiženém místě, ale také zanesení infekce do rány, která může výrazně zarudnout a způsobit další komplikace v průběhu onemocnění.

Obzvláště menším dětem se zákaz škrábání nepříjemně svědivých puchýřků obtížně vysvětluje, proto je nutné co nejrychleji svědění minimalizovat. Dále je dobré dětem ostříhat nehty, odstranit z oblečení části, kterými by se mohli škrábat – knoflíky, patenty a tak podobně, a u velmi malých dětí se dokonce doporučuje zašít rukávy od pyžamka.

Pomůžete tak svým dětem zabránit vzniku nevzhledných plastických jizviček, které mohou být později – obzvláště v oblasti obličeje – vnímány jako výrazná vada na kráse. Ve výjimečně těžkých případech pak bývá možné využít postupy plastické chirurgie.

Očkování proti neštovicím

Velice účinným opatřením proti viru planých neštovic je v současné době očkování vakcínou, která obsahuje živou, avšak oslabenou formu viru varicella. Tímto způsobem lze chránit jak děti, tak dospělé – zvláště ty jedince, kteří se s neštovicemi v dětském věku nesetkali a hrozí jim vysoké riziko nákazy (např. učitelé). Očkování vás ochrání nejen před vlastní nákazou, ale také před případnými komplikacemi.

V České republice je tento druh očkování dobrovolný, takže není hrazen zdravotní pojišťovnou. Některé pojišťovny však nabízejí finanční příspěvky v rámci svých preventivních balíčků. Očkovací látka je vhodná pro:

 • děti ve věku 1 rok až 12 let – 1 až 2 dávky
 • děti starší 12 let – 2 dávky (2. dávka nejpozději za 6 týdnů po první)
 • dospělé, kteří infekci neprodělali

Ačkoliv je ochrana očkováním u dospělých slabší než u dětí, představuje i tak až 90% jistotu, že se očkovaný jedinec neštovicemi nenakazí. Navíc jsou dnes k dispozici také kombinovaná očkování proti více nemocem.

Vakcína se však v žádném případě nesmí podávat těhotným ženám či v době tří měsíců před otěhotněním!

Literatura

 • Martin Hirte: Očkování – pro a proti, Brno 2009 (populárně-naučná)
 

Komentáře, diskuze

Milena
29.2.2020 17:24
Dobrý den,je vhodné, aby dítě, které má neštovice, chodilo ven? Děkuji
Odpovědět
jana
20.6.2019 12:16
Dobrý den můžou být u neštovic zvetšený uzliny.
Odpovědět
Anonym
3.8.2019 8:14
Ano, i já jsem je měla zvětšené =)
Odpovědět
Tereza
19.12.2016 15:33
Dobry den je mi 20 a dostala jsem nestovice od dcery, ale mam jich vice nez ona mam uz je 3 den, za jak dlouho se puchirky hoji?
Odpovědět
Nikola
20.10.2016 2:29
Dobrý den je mi 15 let už mám neštovice 3 dnem vytvořilo se mi to v ústech nemohu ani polknout velice me to bolí... Také me velice svedí pokožka namazala jsem si to s tekutým pudrem a nak me to Švédi často bojím se že budu mít jizvy ...
Odpovědět
nela
7.4.2016 16:38
dobrý den je mi 15 a dostala jsem neštovice mám je na obličeji a velmi bolí nevíte o něčem co by mohlo zmírnit dostala jsem prášky a prý pokud nepomůžou hrozí mi nemocnice prosím o radu děkuji
Odpovědět
Adriana
4.4.2016 7:10
Dobrý den syn 14 let měl před měsícem neštovice a stále má flíčky po nich.Vymizí flíčky?
Odpovědět
ivana
7.4.2016 15:41
Když e nebude škrábat a nebudou hluboké zmizí. Máme je teď také.
Odpovědět
Jana
6.7.2016 21:04
Mizení flíčků a jizviček může trvat až půl roku. Je vhodné mazat např. měsíčkovou mastí na lepší hojení.
Odpovědět
Iva
5.1.2016 16:41
Dobrý den, dcera 6 let dostala neštovice, ale puchýře má i v puse a na jazyku.Prosím o radu jak ošetřovat a případně jakému jídlu se vyhnout
Odpovědět
mihal
17.10.2015 21:23
Dobrej její 28 mam neštovice US 8dni maru pudrem mislite re pomure
Odpovědět
Věrka
29.3.2015 19:34
Dobrý den,neštovice teď má naše malá(4roky),gel ViraSoothe nám doporučila dětská lékařka,je úplně na nic.Nejlepší je osvědčená klasika:tekutý pudr,teplo,klidový režim,dostatek spánku a např.dětské čaje,které obsahují bilinky,dítě uklidní a mají hojivé účinky.
Odpovědět
nikola
18.12.2014 19:57
Zdravím je mi 25 let už 3 den mám neštovice stale me to svedi u lékaře sem byla tak to prej není nebezpeční..
Odpovědět
zuzana
19.6.2014 21:37
Ahoj dcera dostala dnes neštovice je ji 6 let teploty zatím nemá ani se neskrabe ikdyz ji to svedi a pristi patek ficime k mori :(
Odpovědět
daniela
7.6.2014 8:50
mam nestovice jemi9 mam je vsude i na hlave uplne vsude a strasne to boli prosim pomoste
Odpovědět
Andrea
15.6.2014 18:33
Ahoj Danielo, dcerce pomáhá koupel v heřmánku.
Odpovědět
zuzana
10.5.2014 10:07
Dobry den chtela sem se zeptat syn ma neštovice a napohotovosti nam daly hipermangan na potirani a mastičku jenže je to jeste horši nez to bylo a pudrem to nemamepotirat co mam delat prosimvas
Odpovědět
yvetta
21.4.2014 23:19
sebe jsem nechala očkovat, teď má neštovice dcera (3,5 roku).Dítě bych očkovat nenechala. Mažu jí tekutým pudrem a dávám jí fenistilové kapky, protože je má v puse a hodně to bolí
Odpovědět
Jana
13.4.2014 14:52
Chtěla bych se zeptat, jestli může neštovice dostat dítě, které už je mělo před šesti lety? děkuji. Jana.
Odpovědět
petr
4.1.2016 1:13
Ne nemuze
Odpovědět
Lucka
11.5.2016 21:42
Může, viz dcera našich sousedů. První neštovice prodělala v 6 letech, a to docela dost. A před 14 dny je dostala opět
Odpovědět
kesidy
13.4.2014 12:44
Pomozte mám neštovice a nevím co. Mam dělat
Odpovědět
Kateřina
9.4.2014 12:31
očkování proti neštovicím je nesmysl, zbytečně zatěžuje organismus a neštovice stejně dostane, sice v malém průběhu, ale už je to narušené a neproběhne to, jak má. Do budoucna hrozí problémy, imunita atd....
Odpovědět
Zora
22.2.2014 16:52
Asi bych děti proti neštovicím neočkovala. Když očkování, tak raději žloutenka, nebo jiná závažná onemocnění.
Odpovědět

Přidat komentář