Příznaky neštovic

Příznaky planých neštovic se dělí do dvou základních skupin – na necharakteristické a na charakteristické, které jsou typické pro dané onemocnění.

  1. Necharakteristické projevy = zvýšená teplota, bolesti hlavy, průjem, únava, nechutenství, zimnice
  2. Charakteristické projevy = vysoká teplota, svědivá vyrážka začínající na hlavě a šířící se přes trup na končetiny

Průběh neštovic

Po ukončení inkubační doby, což je doba od nakažení se do výskytu prvních nespecifických příznaků nemoci, která trvá 14 až 16 dní, vstupuje nemocný do takzvané aktivní fáze nemoci, kdy již může být infekční pro své okolí.

Po tomto období, které s sebou neneslo žádné známky nákazy, se objevují první nespecifické příznaky, jinak také zvané prodromy. U nemocného člověka je pozorována nejprve zvýšená teplota, která se střídá se zimnicí, a následně mohou nastat také žaludeční problémy nebo průjem. Významným signálem plného propuknutí nemoci je počínající svědění a bolest kůže v místě, kde se později vytvoří puchýřky.

Jeden až dva dny před prvním výsevem neštoviček se zvýšená teplota změní ve vysokou horečku provázenou často intenzivními bolestmi hlavy. Poté se začínají tvořit první vřídky, které na těle nemocného postupně prochází celkem pěti vývojovými stádii:

  • makula – drobná zarudlá skvrnka
  • papula – větší svědivý pupen
  • vezikula – puchýřek naplněný čirou tekutinou
  • pustula – tekutina v puchýřku se zakalí a vzniká hnis
  • krustička – prasknutý a vysušený puchýřek

Vyrážka se netvoří najednou, ale postupuje v jakýchsi vlnách. Puchýřky se tvoří zhruba pět dní, takže je můžeme na těle pozorovat jak ve stádiu makuly, tak v posledním stádiu tvořící se krustičky. Intenzita vyrážky je variabilní; většinou tělo zasype 200 až 300 puchýřků. Někdy jich však může být i méně než deset a ve vzácných případech se jich může vytvořit až půl druhého tisíce. Akutní fáze tohoto onemocnění trvá přibližně čtyři až sedm dní, avšak poslední krustičky vymizí až po dvaceti dnech.

Výskyt neštovic

Svědivé puchýřky vznikají nejprve ve vlasaté části hlavy, v obličeji a na trupu a posléze se rozšiřují i na končetiny. Můžeme je však nalézt také na sliznici nosohltanu, horních cest dýchacích, v konečníku, pochvě nebo na očních víčkách. V těchto případech může nemocnému komplikovat průběh onemocnění nejen svědění, ale i bolestivost v místech výskytu.

Konkrétně neštovice v ústech mohou obzvláště mladší děti hodně potrápit. Přes citlivé puchýřky se špatně jí i pije a dítě se kvůli bolestivosti v noci příliš nevyspí, proto je důležité co nejdříve bolest účinně potlačit. V tomto případě se doporučuje použít šalvěj a uvařit z ní odvar k výplachům či kloktání, velice účinným je také sprej Tantum Verde s účinnou složkou benzydaminem

 

Komentáře, diskuze

verca
4.3.2016 20:27
Nevim zda jsem prodelala nestovice s dcerou pred dvema lety...v detstvi jsem je nemela.je mi 35 a pred 14dnema jsem byla v kontaktu s detmi ktere nestovice zrovna mely,nevim jak to mam napsat.jsem unavena jako kdyby na me neco lezlo,porad se podrbavam,ale spis si myslim ze to je psichyka.diky za odpoved
Odpovědět
pavlina
1.5.2015 14:13
A jak byste je odhalila, že je dítě právě má? Budete mu přiveze
Odpovědět
Marta
8.2.2014 15:23
Můžou mít neštovice průběh zcela bez pupínků?
Odpovědět

Přidat komentář